Potencja

Antykoncepcyjne środki hormonalne a spadek libido

Niewielka ochota na odbywanie stosunków seksualnych i słabej jakości doznania stanowią jeden spośród najbardziej odczuwalnych ubocznych skutków zażywania hormonalnej antykoncepcji. Nie wahajmy się poinformować o nich lekarza specjalistę. Na ogół pomoże tylko zmiana leku. Jeżeli jednak zdecydujemy się na całkowite odstawienie tabletek, pamiętajmy o konieczności zastosowania innego sposobu zapobiegania niechcianej ciąży. Tabletki antykoncepcyjne to jedna spośród dwóch najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Są wygodniejsze aniżeli prezerwatywy, w wielu wypadkach działają korzystnie na organizm kobiety. Są pomocne między innymi w regulowaniu cyklów miesiączkowych i zmniejszaniu bólu odczuwanego podczas menstruacji. Poprawiają również wygląd włosów i skóry. Niestety jednak, czasami niosą ze sobą również ryzyko występowania skutków ubocznych.

W jaki sposób tabletki antykoncepcyjne wpływają na kobiecie libido?

Część spośród dostępnych na naszym rynku antykoncepcyjnych tabletek hormonalnych wykazuje antyandrogenne oddziaływanie. To właśnie za sprawą takich właściwości poprawia się stan włosów i skóry. Niemniej jednak mogą one jednocześnie spowodować obniżenie się seksualnego popędu. Spadek libido nie jest jedynym minusem hormonalnej antykoncepcji. Kobiety mają także znacznie mniejsza przyjemność z seksu i trudniej im będzie osiągnąć orgazm. Taki efekt dotyka statystycznie 3 na 10 pań. Wiele spośród nich właśnie z tego powodu chce zrezygnować ze stosowania hormonalnej antykoncepcji. Rezultaty uboczne antykoncepcji hormonalnej nie oznaczają jednak, że z tego typu zabezpieczenia lepiej będzie zupełnie zrezygnować. Alternatywę dla pań, które doświadczają po tabletkach spadku popędu seksualnego, będą środki mające w składzie octan chlormadinonu. Związek ten wykazuje pozytywne oddziaływanie na libido, nie blokując go w ogóle. Warto także pamiętać o innego rodzaju czynnikach, które mają ważny wpływ na popęd seksualny u pań – unikaniu stresu, wysypaniu się, aktywności fizycznej czy też zbilansowanych posiłkach.

Co można stosować zamiast tabletek antykoncepcyjnych?

Jeżeli zdecydujemy się na całkowite odstawienie hormonalnej antykoncepcji, ale póki co nie planujemy zachodzenia w ciążę, warto będzie wybrać inny typ zabezpieczenia. Kobiecy organizm zaraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może być znacznie bardziej podatny na proces zapłodnienia. Absolutnie nie sprawdzi się wówczas także zwana kalendarzykowa metoda. Musi minąć bowiem nawet do kilku miesięcy, zanim miesiączkowy cykl ulegnie stabilizacji. Brak antykoncepcji może mieć wpływ negatywny na psychikę nie tylko u kobiety, ale również i u jej partnera. Strach przez zajściem w niechcianą ciążę może skutecznie pozbawić ochoty na seks, zaś u mężczyzn spowodować nawet u zaburzenia potencji mające podłoże psychogenne. Najskuteczniejsze zabezpieczenie po tym, jak zostaną odstawione tabletki antykoncepcyjne, to po prostu tradycyjna prezerwatywa. Inne sposoby, takie jak chociażby plemnikobójcze globulki, nie powinny być używane w roli jedynego zabezpieczenia. Nie najlepszą metodą będzie również tak zwany przerywany stosunek, z uwagi na duże ryzyko zapłodnienia i psychiczny dyskomfort odczuwany przez panów. A co w wypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na używanie prezerwatywy, jednakże seks nie wychodzi nam tak, jakbyśmy tego chcieli?

Wielu panów skarży się na brak jakichkolwiek doznań – tyczy się to przede wszystkim mężczyzn, którzy przyzwyczaili się już do uprawiania seksu bez gumki. Warto wówczas uczynić z zakładania prezerwatywy swego rodzaju grę wstępną.